فعالان زیست محیطی در آتش سوختند!

 

 در آتش سوزی که روز شنبه سوم شهریور ماه در جنگلهای مریوان بین دو روستای این منطقه رخ داد، در اثر بی کفایتی واهمال رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی ، چهار نفر از فعالین زیست محیطی به نامهای شریف باجور ، امید کهنه پوشی از اعضای انجمن سبز چیا  و رحمت حکیمی نیا و محمد پژوهی که با کمک تعدادی از مردم و جوانان منطقه برای اطفای حریق به محل رفته بودند در آتش سوختند و تعدادی نیز مجروح  شدند.

 

رژیم جمهوری اسلامی در راستای سیاست سرکوب مردم کردستان ، چهار دهه سیاستی اشغالگرانه و میلیتاریستی در منطقه را پیش برده است. این رژیم که هرگزهیچ سیاست مسئولا نه ای در قبال جان و امنیت مردم نداشته ، سالهاست که با گلوله و توپ باران منطقه ، خسارات غیرقابل جبرانی به مردم  و محیط زیست وارد کرده است.  در دوره کنونی سیاست سرکوب کولبران و کشتن بسیاری از کولبران و بالا بردن هزینه های کولبری را دنبال کرده و با آتش زدن جنگل های کوهی منطقه میخواهد مانع از برخی عملیاتهای نظامی پیشمرگان در منطقه شود. در حالیکه صدا و سیمای رژیم ، گرمای هوا و یا انفجار مین را عامل آتش سوزی اعلام کرده ، اما باور همگانی آنست که توپ باران جنگل های حومه پادگان توسط سپاه پاسداران ، عامل آتش سوزی جنگلهای منطقه است.

با انتشار خبر جانباختن کاک شریف باجور وهمراهانش ، مردم مریوان و روستاهای اطراف بلافاصله به خیابانها ریختند. کاک شریف باجور یکی از مدافعان فعال دفاع از محیط زیست، دفاع از زندانیان سیاسی و حقوق انسانی و جمع کننده کمک به زلزله زده گان سرپل ذهاب بود. مرگ  دلخراش او ،مردم مریوان و کردستان و بسیارانی که او را میشناختند به خشم واعتراض  درآورد.

هزاران نفر در مریوان در اعتراض به مسببین این حادثه به راهپیمائی و تظاهرات پرداختند. مراسم خاکسپاری این چهار فعال محیط زیست به تظاهرات گسترده ای علیه سیاستهای سرمایه دارانه، خانه خراب کن و ضد محیط زیست رژیم  تبدیل شد .  مردم در پلاکاردها و شعارهایشان ،  سپاه پاسداران و نیروی سرکوبگر جمهوری اسلامی را مقصر دانستند و شعارهای رادیکال و انقلابی سر داده و سرودهای انقلابی کردی می خواندند. شمار زیادی از مردم شهرهای سنندج، سقز، بانه و سایر شهرهای کردستان و روستاهای اطراف در این مراسم شرکت کردند.  این درحالیست که در چند روز گذشته مردم شهر مریوان علیه بیکفایتی مسئولین محلی در جمع آوری زباله  به اعتراض و تظاهرات برخاسته بودند.

کمیته مرکزی سازمان راه کارگر، رژیم جمهوری اسلامی و مسئولین محلی امنیتی این رژیم را مسئول جان باختن مدافعان محیط زیست میداند. ما جان باختن این عزیزان را به خانواده ، بستگان ، دوستان و مردم مریوان و کردستان  وهمه مدافعان محیط زیست تسلیت گفته و خود را درغم آنها شریک میدانیم. ما از خواست مردم مریوان برای شناسائی و محاکمه عاملین این جنایت پشتیبانی میکنیم  و خواهان مجازات و محاکمه همه عاملین و مسببین این جنایت و پشتیبانی همه مردمان ایران از این خواست مردم مریوان هستیم.

 

                                  سرنگون باد رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی

                                       پیش به سوی اعتصاب عمومی و سراسری

                                           زنده باد آزادی زنده باد سوسیالیسم  

 

                                          کمیته مرکزی سازمان راه کارگر      

 

                                                             www.rahekaregar.com

                                           چهارم شهریور ماه  1397