سند شماره ۲

 

قطعنامه کنگره ۲۳ سازمان راه کارگر پیرامون بحران زیست محیطی ایران

 

   بحران جهانى زیست محیطى با پدیده ى تغییرات اقلیمى به مرحله ی خطرناکی رسیده است.  دریاچه ها و تالاب های خشک شده ، رودخانه های بی آب، جنگلها و مراتع نابود شده، گسترش کویر، نابودی زمین های کشاورزی، طوفانهای شنی و نمکی و… همه و همه نشانه های بحران حادی است که بشریت امروز با آن دست به گریبان است. در این میان بحران  و تنش آب در ایران و منطقه ما به مرحله خطرناکی رسیده است. کنگره سازمان راه کارگر تصویر بحران را این گونه ارزیابی میکند:

۱) سرمایه داری جهانی به سرکردگی امپریالیسم آمریکا بزرگترین دشمن محیط زیست است.  امریکا در دوره کنونی با ریاست جمهوری دونالد ترامپ و خروج از پیمانهای بین المللی زیست محیطی- معاهده پاریس - و تشدید توسعه سرمایه دارانه و رقابت کار فرمایان و سرمایه داران برای کسب سود و سلطه، جهان ما را بسوی بحرانی گسترده پیش می برد. چین، روسیه، هند، بریتانیا، ژاپن، برزیل و دیگر کشورهای قدرتمند سرمایه داری بزرگترین آسیب ها را به محیط زیست وارد کرده و می کند. در این میان جنگ خاورمیانه و مسابقه تسلیحاتی در این منطقه، بیشترین زیان را به محیط زیست وارد کرده است.

 

۲) طی چهل سال حاکمیت رژیم اسلامی، ایران گرفتار بزرگترین فاجعه ی زیست محیطی بوده است. جنگ طولانی  ۸ ساله ایران و عراق و نابودی بسیاری از زیر ساخت های اقتصادی و اجتمایی در جنوب و غرب کشور، دوره ۸ ساله بازسازی رفسنجانی و تاسیس دهها سد ـــ بدون در نظر گرفتن عواقب زیست محیطی آن ـــ تغییر مسیر آبها و برداشت بی رویه از آبهای زیر زمینی و حفر هزاران چاه عمیق برای کشاورزی صنعتی و پروژه های اقتصادی، در بخش دولتی و خصوصی، بدون توجه به پی آمدهای زیانبار آن انجام گرفته و می گیرد. کل این وضعیت به نابودی زیستگاه مردم، گیاهان و حیوانات منجر شده و میشود. آلودگی هشدار دهنده هوا، روند سریع نابودی جنگلها، تخریب پوشش گیاهی و مراتع، نابودی تالاب ها، روند خشک شدن رودها، خصوصا رودخانه های بزرگی چون زاینده رود، کارون و...، خشک شدن دریاچه های مختلف، خصوصا  ارومیه و هامون، گسترش بیابان زایی و طوفان نمک و گرد و غبار، کمبود فزاینده منابع آب آشامیدنی، خشکسالی های فزاینده و مهلک، آلودگی های خطرناک صنعتی، مشکل دفع زباله های بیمارستانی، ویرانی اکوسیستم های دنیای وحش، آلودگی شدید دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان، نابودی آبزیان و بالاخره عوارض خطرناک ناشی از برنامه هسته ای رژیم، گوشه هایی از ابعاد فاجعه آمیز زیست محیطی در ایران اند. رژیم اسلامی جزو نخستین١٠ کشور تخریب کننده محیط زیست است.

 

۳)ایران هم اکنون مشکلات جدی آب، بحران و تنش آنرا تجربه می کند.  خشک سالی های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب های سطحی و زیر زمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌ های هیدرولیکی و چاه های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده است. از نشانه های این وضعیت خشک شدن دریاچه ها، رودخانه ها و تالاب ها، کاهش سطح آب های زیرزمینی، فرو نشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌ زایی و طوفان‌ های گرد و غبار بیشتر است. ایران امروز با بیلانهای منفی سرسام آوری در منابع آبهای زیرزمینی روبروست که کمتر کشوری در جهان با چنین آمار و ارقام مواجه است. شهرهای بزرگ با کمبود فزاینده آب مواجه اند. آب شور‌تر می شود. در حالیکه آب روز به روز کمتر می‌شود و جمعیت کشور دو برابر چهل سال پیش است. سیاستهای حکومت اسلامی در این باره فاجعه ی بزرگی را در مقابل مان گشوده است.

 

۴) چندین سال متوالیست  که در میان آلوده ترین ده شهر اول جهان، نامهای  چندین شهر ایران : اهواز ،سنندج ، یاسوج و کرمانشاه دیده میشود. قطعا تهران ، شیراز، آبادان، دزفول، زاهدان، زابل ، اصفهان و شهرهای بزرگ دیگر نیز دست کمی از این چهار شهر ندارند. سالانه حد اقل ۶٠٠ هزار هکتار از جنگلهای ایران نابود میشوند. چندین سال است  که آلودگی هوای تهران، اهواز ، دزفول، ،سنندج ، اصفهان، کرمانشاه، همدان، اراک ، زنجان و چندین شهر دیگر چند روز از خط قرمز عبور میکند. در چنین روز هایی مدارس اجبارا تعطیل و بسیاری روانه بیمارستان میشوند. اینک طوفانهای شنی و آلودگیهای هوا، به بخشی از زندگی روزمره مردمان ایران تبدیل شده است.

 

۵)خوشبختانه در بسیاری از کشورها مقاومت وسیع توده ای و رایکال علیه سیاست های ویرانگر    سرمایه داری صورت گرفته و میگیرد. در کشور ما، جنبش بزرک مقاومت برای دفاع از محیط زیست در بسیاری از نقاط کشور شکل گرفته است. اعتراضات گسترده مردم برای نجات دریاچه ارومیه ، تشکیل زنجیرهای انسانی برای نجات کارون، اعتراضات مردمی در دفاع از حق نفس کشیدن و دسترسی به آب سالم در بسیاری از شهرهای ایران، تشکیل دهها و صدها گروه و نهاد غیر دولتی مستقل در دفاع و محافظت از محیط زیست و واکنش آگاهانه بسیاری از مردم در مقابل سیاستهای زیانبار و جنایتکارانه رزیم اسلامی علیه محیط زیست نشان های امیدوارکننده برای تغییرات بزرگ در صحنه سیاسی ایران است.

 

۶) مبارزه برای حفظ محیط زیست به یک خواست عمومی اکثریت مردم ایران تبدیل شده است، خواستی که میتواند به عاملی بسیار برانگیزاننده برای مبارزه علیه رژیم جمهوری اسلامی تبدیل شود و میلیونها نفر را در سراسر ایران  حول این مبارزه متحد کند. حق زندگی، حق بر خورداری از آب و هوای سالم، حق نفس کشیدن در هوای سالم و تمیز و زیستن در طبیعتی سالم و امن، حق انسان، حیوان، درخت و طبیعت برای زندگی سالم باید به رسمیت شناخته شود.

 

رژیم اسلامی سرمایه عامل مستقیم و اصلی تخریب و آلودگی فاجعه بار محیط زیست در ایران است و وجود این رژیم جنایتکار و رژیمهای مستبد و ارتجاعی منطقه، عامل جنگ و تروریسم و حضور و نفوذ امپریالیسم و استعمار نو و تخریب گسترده محیط زیست است. از اینرو بدون سرنگونی رژیم اسلامی و مبارزه علیه ارتجاع، امپریالیسم و سرمایه داری، مبارزه برای حفظ محیط زیست، نازا و ناکارآمد است. برای حفظ محیط زیست، برای دفاع از آب و خاک و طبیعت و انسان ، باید این رژیم تاریک اندیش  و قرون وسطایی را سرنگون کرد.