راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 6778                   2014-06-21 01:41:12

بازداشت گسترده زنان در مقابل سالن والیبال

بنفشه جمالی یکی از زنانی که روز جمعه سی ام خرداد ماه برای تماشای مسابقه والیبال بین تیم ملی کشورمان با تیم ایتالیا به ورزشگاه آزادی رفته بود مشاهدات خود را این گونه بیان می کند:
«تعدادی زن جلوی درب ورزشگاه در محوطه سبز ایستاده اند. همین که می رسیم و شروع به صحبت کردن می کنیم، یک ماشین نیروی انتظامی و یک ون از راه می رسند. می خواهند زن ها را به سمت ون ها ببرند که بعد از مقاومت داخل ماشین می نشینند و حرکت می کنیم. ورزشگاه را دور می زنیم و در سمت دیگر در خیابان فرعی می ایستیم. ماشین های دیگر با سرنشین های خانم و اقا از راه می رسند. اما باز سر و کله ماشین های نیروی انتظامی که پر شمارند پیدا میشود. بچه ها زنگ می زنند و خبر از دستگیری عده ای مقابل درب ورزشگاه را می دهند.
بعد از چند بار دور زدن کمی پائین تر از درب اصلی ورزشگاه مقابل فدراسیون والیبال می ایستیم. حدود بیست سی نفری هستیم. پلاکارد ها با شعارهای "جای من کجاست" "برای ورود به آزادی آزاد نیستم" "سهم من نیمی از آزادی" " زن خارجی حق ورود دارد، من نه! " را در دست می گیریم و مقابل محل تردد ماشین ها می گیریم. ماشینی به همراه سرنشین های معلوم الحال از راه می رسد و طبق معمول شروع به فیلم گرفتن و عکس گرفتن می کند. ماشین دیگری به همراه دو سرنشین خارجی به پلاکاردهای درون دست ما نگاه می کنند. در همین حین ماشین های پلیس و تعداد زیادی موتور و ون از راه می رسند. به سمت تجمع کنندگان حمله می کنند. پلاک های ماشین ها را می کنند و با ضرب وشتم تعدادی از تجمع کنندگان را باز داشت می کنند.
مقابل درب کلانتری وزرا ایستاده ایم. دستگیر شدگان به این محل منتقل شده اند. در بین دستگیر شدگان از دختر دبیرستانی شانزده هفده ساله است تا خبرنگارانی که برای تهیه گزارش آمده اند. با خانم مولاوردی تماس گرفته میشود و طبق معمول قول پیگیری می دهد. پیگیری ای که تا ساعت ده که دستگیرشدگان با تعهد و گرفتن کارت های شناسایی آزاد میشوند، اتفاق نمی افتد. نه نماینده ای فرستاده می شود نه حتی اعتراضی.
می شنوی که سه تا از تماشاچی های مرد که با خود پلاکارد با شعارهای حمایتی از حق ورود زنان به ورزشگاه را داشته اند بازداشت و به کلانتری گیشا برده شده اند. پلاکاردهایی که لابد رویش نوشته شده است" شاید همین صندلی سهم زنی بوده است.»