راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 7866                   2015-12-24 17:56:29

تجمع های اعتراضی در محکومیت حملات ارتش ترکیه به ملت کرد

در پی فراخوان شماری از گروه ها و فعالان سیاسی کرد در ایران برای حمایت از مردم شمال کُردستان علی رغم مخالف نیروهای امنیتی ایران ، تجمع های محدودی در برخی از شهرهای شرق کُردستان و تهران برگزار شد. بر اساس خبرهای رسیده امروز شهروندان کرد در شهرهای کرمانشاه، سنندج وتهران در محکومیت ترورها و کشتار شهروند کردستان ترکیه توسط دولت آ.ک.پ و اردوغان راهپیمایی اعتراضی برگزار و نفرت و انزجار خود از آن رژیم اسلام گری ترک ابراز داشتند. نیروهای امنیتی رژیم ایران در چند روز گذشته و امروز تلاش نمودند که این راهپیمایی‌ها و تجمعات همگانی نشود . شماری از فعالان سیاسی شهر کرمانشاه با تجمع در مقابل استانداری این استان تجمع کردند. تجمع امروز کرمانشاه ساعاتی پس از آغاز بدون تشنج و درگیری و با درخواست نیروی انتظامی به پایان رسید.
همزمان قرار بود امروز تجمعی اعتراضی در مقابل کنسولگری ترکیه در شهر ارومیه برگزار شود که نیروهای امنیتی ازه برگزاری این تجمع را نداده و معترضان را متفرق کردند.مقام های امنیتی استان آذربایجان غربی شمار زیادی از نیروهای ضد شورش و امنیتی را برای جلوگیری از برگزاری این تجمع در خیابان های منتهی به کنسولگری ترکیه مستقر کرده بودند. همچنین شماری از دانشجویان، فعالان سیاسی و کُردهای مقیم تهران با برگزاری تجمعی در مقابل سفارت ترکیه خواستار حمایت از شهروندان شمال کُردستان شدند.
در این تجمع بدون درگیری و با مداخله نیروهای امنیتی به پایان رسید. برخی خبرهای تایید نشده حکایت از آن دارد که شماری از معترضین توسط نیروی انتظامی به دلیل برگزاری تجمع بدون مجوز بازداشت شده اند. مردم سنندج د ر اعتراض کشتار مرد بی دفاع شهر آمد بدست دولت فاشیست ترکیە در شمال کوردستان، بە خیابانها آمدند کە از یک هفتە قبل از طریق سایتهای اینترنتی اطلاع رسانی شدە بود. مردم در حرکتی آرام در میدان آزادی تجمع کردند، اما با نارضایتی نیروی پلیس روبرو شدند. این نیروها درصدد متفرق ساختن معترضان در میدان آزادی برآمدند.
جمعیت حاضر هم بسوی خیابان فردوسی راهپیمایی کردند و با شعار مرگ بر فاشیست ترکیە خواستند راهپیمایی را ادامە دهند کە پلیس دو نفر از جوانان را بازداشت کرد و با پرخاشگری و توهین نسبت به مادران صلح برخوردی منفی داشتند.
یک منبع آگاه به فرات گفت:«این نیروها با موتورهایشان بە میان جمعیت آمدند ،از کشتار محابایی نداشتند. ناگهان کل خیابان پر شد از این نیروهای امنیتی و به سرکوب راهپیمایان پرداختند. با باتون بە جان جوانان افتادند، زنی را هم کە بە زدن جوانان اعتراض داشت بازداشت و راهپیمایان را با توسل به زور و خشونت متفرق کردند.»
قرار بود که مردم ایلام هم از ملت باکور حمایت نمایند که این حرکت با مخالف نیروهای امنیتی روبرو شد واجازه به فعالین مدنی داده نشود دست به تجمع اعتراضی در پارک کودک بزنند.